DOM CZY MIESZKANIE – CO WYBRAĆ ?

administrator 7 listopada 2018

Planujesz zakup nieruchomości, jednak wciąż debatujesz nad tym, czy Twoim marzeniem jest dom czy mieszkanie. Dla niektórych wybór będzie oczywisty, ale dla wielu może okazać się bardzo trudny, a jest to przecież decyzja wpływająca na całe życie. Porady przyjaciół i rodziny nie są dla ciebie zbyt pomocne? To nic dziwnego, zawsze znajdą się zwolennicy którejś z opcji. Postaramy pomóc ci w podjęciu decyzji poprzez zaprezentowanie zalet związanych z każdym z rozwiązań. Do dzieła!

 MIESZKANIE

  1. Komfort życia w mieszkaniu

Niezaprzeczalnie zakup mieszkania związany jest przede wszystkim z wygodą. Nie musisz martwić się o remonty budynku, koszenie trawników, odśnieżanie czy sprzątanie części wspólnych, gdyż zajmują się tym odpowiedni ludzie. Wszystko masz praktycznie pod nosem. Dodatkowym komfortem jest także mniejsza powierzchnia wnętrze do sprzątania. W mieszkaniu nie trzeba dbać o wielkie wnętrze a także o ewentualny ogród czy chodnik przed posesją.

2. Lokalizacja

Opcje z mieszkaniem wybierają ci, dla których ważna jest bliskość punktów handlowych i usługowych. Zazwyczaj w jego pobliżu znajdują się wszystkie potrzebne sklepy, nawet jeśli nie jest położone w centrum miasta. Dodatkowo, tuż obok mamy szkoły, przedszkola czy place zabaw dla najmłodszych. Ogromnym plusem jest szeroki wybór środków komunikacji, który ułatwia przemieszczanie się w różne rejony miasta. Jednak jedną z najbardziej zauważalnych zalet lokalizacyjnych jest niedaleka odległość do pracy. Ułatwia to życie zwłaszcza tym, którym się poszczęściło i znaleźli mieszkanie w tej samej dzielnicy co (przykładowo) biuro.

 

3. Niewygórowane opłaty

Jeżeli wybierzesz mieszkanie, wiesz że wiąże się to ze zdecydowanie mniejszymi opłatami. Nie zmienia to faktu, iż każdy mieszkaniec musi liczyć się oczywiście z narzuconymi przez spółdzielnię lub wspólnotę kosztami obejmującymi ogrzewanie, zużycie ciepłej i zimnej wody, wywozem śmieci, oczyszczaniem ścieków czy funduszem remontowym na najpotrzebniejsze naprawy budynku. Zwykle są to kwoty, które wahają się między 250 a 500 zł, aczkolwiek ich wysokość zależy od wielu czynników, takich jak na przykład miejsce zamieszkania. Dla porównania, wybierając dom musimy brać pod uwagę to, iż same opłaty za ogrzewanie potrafią być bardzo wygórowane, zwłaszcza w sezonie zimowym.

4. Dostępność

Decydując się na zakup idealnego mieszkania zazwyczaj mamy w ofercie ich szeroki wybór. Wachlarz jest naprawdę bardzo duży – różne metraże, rozkłady, ilość pokoi, piętra, dzielnice, blok czy kamienica, rynek wtórny bądź pierwotny. Prawdopodobieństwo trafienia w dziesiątkę względem założonych kryteriów jest o wiele wyższe niż w przypadku poszukiwania domu. Jeżeli poszukujesz czegoś w większym mieście i sprzyja ci odrobina szczęścia – pasujące do Ciebie mieszkanie jesteś w stanie znaleźć już pierwszego dnia swoich poszukiwań!

5. Bezpiecześstow

Poczucie bezpieczeństwa wzmaga mieszkanie na chronionym, zamkniętym osiedlu, dodatkowo wśród innych lokatorów. Nawet jeśli okolicy nie dogląda ochroniarz, sąsiedzi zwykle czuwają nad wspólnym dobrem i zgłaszają sytuacje, które mogą ich zaniepokoić.

 

DOM

  1. Przestrzeń

Powinieneś wybrać dom zwłaszcza wtedy, kiedy zależy ci na dużej przestrzeni zarówno wnętrz, jak i ogrodu. Rzadko kiedy ogródki osiedlowe potrafią zastąpić własną trawę, kwiaty czy uprawy warzyw. Ogromną zaletą domów są ich duże, otwarte przestrzenie. Możemy pozwolić sobie na wygody, których nie ma co szukać w mieszkaniach, czyli dla przykładu zorganizować własną spiżarnię, garderobę a nawet wybudować basen!

2. Gwarancja prywatności

Osobom wybierającym życie w domu zazwyczaj bardzo zależy na niezależności. Tacy ludzie sami ustalają swoje zasady. Wtedy właśnie czują się jakby byli w stu procentach u siebie – nikt im niczego nie zakazuje, zwłaszcza w przypadku domu wolnostojącego. Zwykle organizacja „domówek” nie stanowi żadnego problemu, a do własnego ogrodu możesz bez krępacji udać się w samej bieliźnie. Nie trzeba liczyć się z sąsiadami narzekającymi na dudniącą muzykę i głośne zachowanie, co zapewne byłoby nieuniknione w przypadku mieszkania w bloku. Dodatkowym atutem jest to, że w domu masz możliwość rozpalenia ogniska bądź urządzenia grilla, czego nie zrobisz w żadnym bloku.

3. Cisza, spokój i bliskość natury

Uwielbiasz relaksować się przy dźwiękach natury? Czerpiesz radość z czystego powietrza? Cenisz sobie ciszę? Wybierz dom. Najlepiej dom zlokalizowany na wsi, w bliskiej okolicy lasu bądź jeziora. Możesz być pewny, że właśnie tak odnajdziesz upragniony spokój, którego potrzebujesz po ciężkim dniu pełnym pracy. Będziesz mógł oddawać się zdrowej rekreacji na dworze oraz odpoczniesz od zgiełku i pędu miasta. Mieszkanie w domu na przedmieściach ma więcej zalet – dowiedzieliśmy się o tym szczególnie ostatnio, w kontekście problemów ze smogiem, które jak się okazało są w Polsce całkowicie realne i groźne dla naszego zdrowia.

4. Cena

Jest to bardzo ciekawy punkt, który może być dużym zaskoczeniem dla ludzi mniej zorientowanych na rynku nieruchomości. Bardzo częstym zjawiskiem jest to, że domy na obrzeżach miasta, zwłaszcza te z rynku pierwotnego, są tańsze niż niektóre, o wiele mniejsze mieszkania w centrum miasta. Różnica w cenie za m2 jest ogromna. Jeżeli zależy ci na korzystnej cenie, rozpatrz oferty domów położonych poza miastem i otwórz się na dodatkowe możliwości.

Z uwagi na naprawdę ciężki wybór, przed zakupem nieruchomości powinieneś dokładnie przeanalizować swoje wymagania i potrzeby.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów Tomaszowskiego Biura Nieruchomości, którzy na pewno pomogą Ci w każdej sprawie! Zadzwoń do nas – 503120130 lub wejdź na stronę www.nieruchomosci-tomaszow.pl

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości