NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE PRZY WYBORZE DZIAŁKI

administrator 29 listopada 2018

Myślisz o zakupie działki, na której wybudujesz swój wymarzony dom? Jak najszybciej powinieneś zapoznać się z paroma bardzo istotnymi punktami na liście rzeczy do sprawdzenia. Dla większości laików taka inwestycja jak zakup nieruchomości gruntowej oraz budowa domu jest naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia. Na szczęście w Tomaszowskim Biurze Nieruchomości zawsze dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym klientom w trudnych wyborach.

 

Najpierw działka następnie dom

Bardzo często przed podjęciem działań w kierunku zakupu gruntu i rozpoczęcia budowy, mamy już w głowie obraz swojego przyszłego domu. Niektórzy tworzą gotowe projekty przed wyborem ziemi. I tu mogą zacząć się schody. Działki mają swoje parametry i nie każda działka będzie nadawała się pod nasz wymarzony budynek. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu gruntu, należy dopasować budynek pod jego właściwości. W momencie, gdy dopiero poszukujemy ziemi, przemyślmy dobrze, jakiego domu oczekujemy i szukajmy miejsca, w którym będziemy w stanie zrealizować największą ilość naszych n planów względem budynku.

Przeglądając działki, pamiętajmy aby przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, na którym miałby stanąć nasz przyszły dom. W profesjonalnym sprawdzeniu jakości terenu na pewno pomoże nam geolog. Warto sprawdzić stan gruntu, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze i czas np. w przypadku chęci wykonania podpiwniczenia.

 

Media

Niewątpliwie kolejną bardzo ważną kwestią jest uzbrojenie, czyli dostęp do mediów i ich odległość od działki. Jeżeli znajdują się daleko od naszego gruntu, z pewnością podniesie nam to koszty inwestycji, a takie koszty rosną wraz z odległością. Jednak największe straty dla naszego portfela wciąż generują wodociągi i sieć kanalizacyjna. W sprawdzeniu istotnych informacji z pewnością pomoże doświadczony pośrednik, jednak warto być zorientowanym w podstawowych kwestiach.

 

Dojazd

Pierwszym co powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy nasza wymarzona działka posiada drogę dojazdową, a jeśli tak – w jakim jest stanie. Istotną kwestią jest też informacja o tym, do kogo należy droga – czy jest ona publiczna czy zostaje w posiadaniu osoby prywatnej. W drugim wypadku należy zainteresować się sformalizowaniem możliwości korzystania z niej z właścicielem. Najlepszą inwestycją będzie kupno ziemi z bezpośrednim dojazdem do drogi publicznej.

Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z księgą wieczystą gruntu oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy na wybranej ziemi nie ma żadnych obciążeń, oraz jakie plany ma najbliższy urząd względem wybranej okolicy.

 

WŁASNA DZIAŁKA POD MIASTEM – DLACZEGO WARTO?

Z roku na rok zaobserwować można coraz więcej amatorów relaksu na świeżym powietrzu, korzystających z promieni słonecznych. Tu i ówdzie podsłuchać można także wypowiadane rozmarzonym głosem zdania o tym, „jak fajnie byłoby mieć swoją własną działkę, najlepiej gdzieś w lesie”. W takich momentach, przychodzi do głowy najbardziej słuszne rozwiązanie i kierunek – działka w Rabinówce. Można tam znaleźć istne perełki.

To miejsce idealne dla poszukiwaczy spokoju, odpoczynku na łonie natury i ciszy. Dla wszystkich marzących o ucieczce od zgiełku miasta – Rabinówka sprawdzi się idealnie. Bliskość zielonych terenów również wpłynie pozytywie na nastrój właściciela działki. Idealna propozycja dla osób poszukujących azylu, w którym „naładują baterie” na kolejne stresujące dni w pracy.

Zapoznaj się z naszą wyjątkową ofertą działek w Rabinówce (szczegóły tutaj)

 

Poniżej przedstawię kilka argumentów, dzięki którym przekonasz się, że wybór działki poza miastem jest naprawdę dobrym pomysłem.

 

  1. Czyste powietrze i otoczenie zieleni – to chyba główny argument, który przychodzi do głowy na myśl o miejscu otoczonym drzewami i krzewami. Całkiem słusznie, gdyż nie można mieć do tego żadnych zastrzeżeń. Przedmieścia charakteryzują się nieskażonym powietrzem i możliwością wypoczynku na łonie natury. Nie trzeba w tym celu wynajmować kwatery z dala od miasta, żeby choć na chwilę uciec od miejskiego chaosu.
  2. Stosunkowo niskie ceny nieruchomości – to właśnie argument cenowy w sporej mierze ma wpływ na migracje społeczne na przedmieścia. Czasami w małej miejscowości można kupić bardzo duży i przestronny dom z ogrodem w cenie mieszkania w bloku. Dla wielbicieli takich miejsc wybór między dwiema opcjami w tej samej cenie jest pewnie oczywisty.
  3. Więcej ciszy i spokoju – nie ma nic bardziej relaksującego niż odpoczynek po ciężkim dniu w kameralnym otoczeniu i z dala od obowiązków. Dom pod miastem sprzyja wytchnieniu i daje możliwość regeneracji.
  4. Przyjazne sąsiedztwo – przyjazne sąsiedztwo w małych miejscowościach zazwyczaj dobrze się zna i pomaga w potrzebie. Wielu uważa to za ogromny plus i przyjemnością integruje się z osobami mieszkającymi tuż obok nich.

 

Nie każdy musi znać się na wszystkich kwestiach związanych z zakupem działek. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych pośredników. W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości pomagamy Klientom sprawdzić ziemię pod każdym kątem. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu działki do nas, z pewnością staniemy wysokości zadania aby pomóc każdemu w wyborze idealnej nieruchomości.

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości