ILE WART JEST MOJE MIESZKANIE ?

administrator 28 stycznia 2019

Ile mogę otrzymać za moją nieruchomość? To pewnie pierwsze i podstawowe pytanie jakie zadasz sobie zanim oferta trafi na rynek. Jak wycenić swoje mieszkanie? Innymi słowy, ile jest warte? A może uda się sprzedać drożej? Jak przygotować cenę żeby nie sprzedać mieszkania poniżej wartości? Cena warunkuje w dużej mierze ilość zapytań, jaka wpłynie pod naszym adresem od klientów zainteresowanych kupnem. Ustalenie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej ceny w obydwu przypadkach oznacza stratę finansową. Dowiedzmy się, co zrobić aby temu zapobiec.

 

Cena, wartość, szacowanie

Bardzo często ciężkim zadaniem przy sprzedaży własnego domu bądź mieszkania jest ustalenie ceny. Tym bardziej, jeśli właściciel nie miał wcześniej do czynienia ze sprzedażą na własną rękę, a rynek nieruchomości jest dla niego jedną wielką niewiadomą. Zanim wystawi się ofertę na sprzedaż do sieci, warto poświęcić sporo czasu na szacowanie wartości swojego lokum. Od czego zacząć?

Najlepiej od wirtualnej wycieczki po serwisach ogłoszeniowych, gdzie znajduje się skarbnica ogłoszeń podobnych do tego, które również lada dzień chcemy opublikować. To, jaka jest wartość nieruchomości, w bardzo dużym stopniu zależy od cen rynkowych – to rynek dyktuje nam pewne trendy, do których powinniśmy się dostosować. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, za jaką cenę sprzedawane są mieszkania podobne do naszego.

Portale ogłoszeniowe na pewno znacznie pomogą nam w określeniu ceny, jednak nie powinnyśmy się sugerować jedynie tym źródłem informacji. Według badań portalu bankier.pl negocjacje cenowe w pierwszym kwartale 2016 sięgały nawet 30-40% w stosunku do cen zamieszczonych w ofertach internetowych.

 

Lokalizacja

Na wycenę mieszkania własnościowego wpływa także jego lokalizacja. Im jest ona atrakcyjniejsza, tym jego wartość jest większa, potencjalny klient będzie w stanie zapłacić za nie więcej. Bliskość centrum, różnorodność okolicznych sklepów i obiektów użytku publicznego, ale też parków i terenów zielonych – wszystko to ma wpływ na cenę nieruchomości. Powinniśmy wziąć również pod uwagę metraż, rozkład pomieszczeń, piętro na którym znajduje się mieszkanie, stan budynku i samej nieruchomości. Ustalając cenę warto zadać sobie także pytanie: „kto chciałby tu zamieszkać” – czy to dobre mieszkanie dla singla, rodziny z dziećmi, czy studentów i zastanowić się, jak duża jest grupa potencjalnych klientów.

 

 

W sprawie wyceny zaufaj specjaliście

Wycena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych zadań w procesie sprzedaży. Musimy pamiętać, że bardzo łatwo ją zaniżyć lub odwrotnie, znacznie zawyżyć jej wartość. W obu tych przypadkach trudno będzie o klienta, więc planując sprzedaż warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Często stanowi on przecież główne kryterium poszukiwań dla kupujących.

Wielu z nas pewnie uznaje strategię „wystawię mieszkanie za bardzo wysoką cenę, a może ktoś się trafi” – która jest oczywiście kusząca, ale także bardzo ryzykowna. Jak pokazują badania pierwsze 6-8 tygodni na rynku są  kluczowe dla powodzenia sprzedaży. Po tym czasie znacząco spada zainteresowanie daną ofertą.

Jeśli nie chcemy szacować ceny naszego domu czy mieszkania samodzielnie – warto zasięgnąć opinii agenta nieruchomości. Pośrednik z doświadczeniem będzie potrafił bardziej precyzyjnie określić wartość naszych czterech ścian, a dodatkowo pomóc w promocji i skierowaniu oferty do klientów, których rzeczywiście może ona zainteresować.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz jaką może mieć wartość? Skontaktuj się z Tomaszowskim Biurem Nieruchomości, a my wycenimy Twoją nieruchomość! Zadzwoń już dziś – 503 120 130 lub odwiedź nasz oddział przy ulicy Matejki 5 w Tomaszowie Lubelskim.

 

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości