Aktualności

JAK SPRZEDAĆ NIERUCHOMOŚĆ BĘDĄC ZA GRANICĄ?

administrator 8 marca 2019

Od dawna Polacy masowo wyjeżdżają za granicę bardzo często pozostawiając wtedy swoje nieruchomości pod opieką rodziny bądź znajomych. Nierzadko decydują się na dłuższy pobyt lub osiedlenie w innym kraju i wówczas pojawia się pomysł sprzedaży swojego mieszkania lub domu w Polsce. Z relacji osób, które tak postąpiły wynika, że był to dla nich nie lada problem. Tymczasem sprawa nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda.

 

Jak wygląda cała procedura zawarcia współpracy:

Przede wszystkim, jeżeli przebywamy za granicą i podejmiemy konkretna decyzję o sprzedaży naszego domu lub mieszkania, powinniśmy zacząć od jednej podstawowej rzeczy – telefonu do wybranego biura nieruchomości. W trakcie rozmowy pośrednik wyjaśni i omówi warunki współpracy i dalszy tok postępowania. Z reguły wygląda to następująco:

 • agent wysyła za pośrednictwem poczty elektronicznej umowę pośrednictwa oraz niezbędne informacje, które mają na celu sformalizowanie współpracy,
 • osoba przebywająca za granicą drukuje umowę w dwóch egzemplarzach, wypełnia ją i odsyła podpisany skan. Dodatkowo dwa wypełnione i podpisane egzemplarze wysyła kurierem na adres biura nieruchomości (na koszt biura),
 • skan umowy nie uprawnia do podjęcia działań przez agencję nieruchomości, ale pozwala na robocze przygotowanie oferty,
 • po otrzymaniu oryginałów umowy pośrednictwa przez agencję, umowa zostaje podpisana przez uprawnioną osobę i jeden egzemplarz zostaje odesłany na koszt biura do Właściciela,
 • jeżeli kluczami do mieszkania dysponuje ktoś w Polsce, zostają one przekazane za pokwitowaniem agentowi prowadzącemu ofertę, a jeżeli nie, zostają one przekazane kurierem, podobnie jak w przypadku umowy pośrednictwa.

 

Co później?

Agent przygotowuje ofertę specjalną, aby wyróżnić Twoją posiadłość na tle innych ofert rynkowych. Przygotowuje profesjonalne zdjęcia, poszukuje osób kupujących. W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości zadbamy o to, by prezentacja odznaczała się wyjątkowością, brakiem sztampy i zachęcała klienta do szybkiego kontaktu. Jeżeli Sprzedający upoważni agenta, może on także prowadzić w imieniu Sprzedającego negocjacje z Kupującym. Istotnym czynnikiem wpływającym na sprzedaż jest cena. Powinna być wyważona, oparta na argumentach, a nie na celach. Dlatego też, agenci Tomaszowskiego Biura Nieruchomości wiele czasu poświęcają na analizę i ustalenie ceny domu. Na bieżąco monitorują rynek i jego zmienne. W razie potrzeby bez zbędnej zwłoki proponują Właścicielom nowe rozwiązania i podejmują adekwatne do sytuacji działania.

 

No i w końcu.. Sprzedajemy!

Gdy już agent znajdzie Kupującego i zostanie ustalona cena sprzedaży, należy wyznaczyć datę podpisania umowy sprzedaży u Notariusza. W większości przypadków Właściciele przyjeżdżają na podpisanie aktu notarialnego, jednakże w wyjątkowych sytuacjach dzieje się inaczej. Zdarzają się sytuacje, że Właściciel jeszcze przed sprzedażą nieruchomości przebywa kilka dni w Polsce i upoważnia notarialnie agenta do sprzedaży jego nieruchomości. W ten sposób chce zabezpieczyć się przed sytuacją, gdyby z jakiś nieprzewidzianych powodów nie mógł przyjechać do Polski na podpisanie umowy.

 

Sprzedane!

Niezależnie od tego, czy umowę sprzedaży w Kancelarii Notarialnej będzie podpisywał osobiście Właściciel czy upoważniony przez niego agent, pozostaje jeszcze jedna czynność do wykonania, a mianowicie wydanie nieruchomości nowemu Właścicielowi. Ma to miejsce zaraz po otrzymaniu zapłaty przez Sprzedającego i w ściśle określonym terminie wskazanym w umowie sprzedaży. Również i w tym przypadku Sprzedający także może upoważnić agenta do wydania nieruchomości nowemu Właścicielowi.

Sprzedaż nieruchomości przez osoby przebywające poza granicami kraju nie musi być kłopotliwe. Wystarczy zlecić przeprowadzenie całego procesu sprzedaży agencji nieruchomości i cieszyć się po pewnym czasie ze skutecznie przeprowadzonej transakcji.

W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości nasi specjaliści udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji, a także zapewnią  bezpieczeństwo całej transakcji. Zajmą się też wszystkimi kwestiami prawnymi i związanymi z nimi stosami dokumentów. Jeśli przebywasz za granicą a chcesz sprzedać swoją nieruchomość, nie wahaj się ani chwili dłużej i zaufaj TBN.

 

Autor: Zuzanna Pańczyna, redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

ULGA Z TYTUŁU TERMOMODERNIZACJI – SPRAWDŹ NOWY PROGRAM 2019

administrator 1 marca 2019

Od 1 stycznia 2019 r. można odliczyć nawet 53 tys. zł w ramach nowej ulgi na termomodernizację domu. Minister inwestycji przygotował wykaz materiałów i usług nią objętą. Wśród nich są urządzenia grzewcze, okna i drzwi, a także koszty demontażu pieca.

Czym dokładnie jest ulga z tytułu termomodernizacji? W jakiej wysokości obowiązuje? Kto może z niej skorzystać? Poniżej przybliżamy więcej informacji o nowej uldze dedykowanej dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

 

Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Na początku wyjaśnijmy samo pojęcie termomodernizacji. Polega ona na wprowadzeniu zmian, które pozwolą ograniczyć straty ciepła do minimum. Można to osiągnąć m.in. przez dodatkowe ocieplenie budynku oraz usprawnienie instalacji ogrzewania i ciepłej wody. Natomiast sama ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (tj. od dochodu) wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Furtkę na odliczenie od dochodu wydatków związanych z ociepleniem otwarto na samym początku roku. Pierwotnie zakładano, że ulga tylko wtedy byłaby możliwa, jeżeli prace termomodernizacyjne przeprowadzono by po audycie energetycznym. Ostatecznie ustawodawca zrezygnował z takiego rozwiązania. O tym, czy w danym domu potrzebna byłaby termomodernizacja – mają decydować jedynie właściciele.

 

Kto ma prawo do skorzystania z ulgi?

Dobrą wiadomością jest to, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać nie tylko ci, którzy swój remont mają w planach dopiero w tym roku, ale też ci, którzy modernizację rozpoczęli wcześniej i są obecnie w trakcie prac.

Prawnie do skorzystania z ulgi ma podatnik PIT (rozliczający PIT według skali podatkowej i 19% stawki podatku – tzw. podatek liniowy), właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym to budynku było lub jest realizowane przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Oznacza to, że dotyczy ona wyłącznie posiadaczy lub współposiadaczy obiektów mieszkalnych jednorodzinnych – czyli budynków wolnostojących albo budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, w których dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Co za tym idzie z odliczenia nie skorzystają właściciele mieszkań w typowych budynkach wielorodzinnych (blokach) ani lokali przemysłowych (komercyjnych) w takich budynkach (np. sklepy, biura).

 

Ile można odliczyć?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć nawet 53.000 zł. Realizacja prac ociepleniowych nie powinna trwać dłużej niż 3 lata. Istotne jest to, że jeżeli w trakcie remontu kwota odliczenia nie będzie miała pokrycia w dochodzie podatnika – może on rozliczać się z tego w kolejnych latach. Ale nie dłużej niż przez 6 lat liczonych od roku podatkowego, w którym wydano pierwsze pieniądze na termomodernizacyjną inwestycję. Wysokość tych wydatków ustala się wyłącznie na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Ponadto informacją, która z pewnością zadowoli wiele osób jest to, że z ulgi termomodernizacyjnej skorzystamy także będąc na ryczałcie. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub najem na ryczałcie mają możliwość rozliczania się w ramach ulgi, jeżeli wydatki nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

 

Kiedy nie będzie możliwe skorzystanie z ulgi?

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie będzie możliwe, gdy wydatki zostały:

-dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej,

-zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych.

 

Co wprowadzi nowa ustawa?

Głównym celem jest oczywiście poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie smogu w Polsce. Istniejące już instrumenty walki ze smogiem (premia termomodernizacyjna, stanowiąca 20% kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, i dopłaty z NFOŚiGW) okazały się niewystarczające. Ustawodawca liczy, że ulga termomodernizacyjna zachęci ich właścicieli do zmniejszenia zużycia energii do ogrzewania budynków i unowocześniania systemów grzewczych.

Mamy wreszcie rzeczywiste powody do zadowolenia, bo w efekcie każdy z nas będzie mógł w jakimś stopniu we własnym zakresie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

 

W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości znajdziesz wiele ofert, które spełniają warunki nowego programu rządowego. Nasi specjaliści udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji, a także zapewnią  bezpieczeństwo późniejszej transakcji. Zajmą się też wszystkimi kwestiami prawnymi i związanymi z nimi stosami dokumentów.

 

Autor: Zuzanna Pańczyna, redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

NIERUCHOMOŚĆ IDEALNA POD TWÓJ BIZNES

administrator 20 lutego 2019

Ruch turystyczny na terenie Polski rozkwita coraz bardziej z roku na rok. Do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej osób z zagranicy, jego piękno doceniają także rodowici mieszkańcy. Co za tym idzie, świetną opcją na interes jest prowadzenie biznesu turystycznego. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę w tym temacie lub szukamy miejsca już przygotowanego do prowadzenia działalności z całą pewnością powinniśmy zasięgnąć porady zawodowca w biurze nieruchomości. Ważne również, by wybrać odpowiednią lokalizację.

 

Wykorzystaj obecny potencjał

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tutaj.

 

Po co kupować działkę i budować coś od zera, jeżeli można zostać właścicielem gotowej nieruchomości, która swoim urokiem z całą pewnością przyciągnie wielu turystów? Właśnie taką posiadłość można znaleźć w samym sercu Roztocza – w malowniczych Pasiekach. Położona w otulinie lasu nieruchomość to prawdziwa idylla, zapewniająca spokój, odpoczynek i intymność swoim właścicielom. Sama lokalizacja niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Posiada wiele punktów rekreacyjnych, rozległe kompleksy leśne, czyste roztoczańskie rzeki oraz malownicze krajobrazy. Zaledwie 15 kilometrów dalej znajduje się rezerwat przyrody „Nad Tanwią”, położony na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, który co roku przyciąga tłumy wczasowiczów. Wszystko stwarza doskonałe warunki do pieszych wędrówek, aktywnej rekreacji i pełnego relaksu.

Nieruchomość jest idealnie przystosowana do prowadzenia biznesu turystycznego.

Budynek skonstruowany jest z drewnianych bali, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Dom jest w stanie surowym, co może być świetnym wyzwaniem dla wszystkich, lubiących aranżację wnętrz na własną rękę. Został wykonany oraz zatwierdzony projekt, który jest wliczony w cenę nieruchomości. Wrażenie robi także rozległa, zielona działka, na której możemy rozplanować wiele ciekawych rzeczy. Tu naprawdę można odpocząć, pozbierać myśli, odizolować się od codziennego pędu i chaosu.

 

Postaw na Roztocze

Rozpoczęcie inwestycji turystycznej w roztoczańskiej miejscowości może być super rozwiązaniem na zarobek oraz na ciekawą przygodę. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrze położone, zadbane nieruchomości. Jak możemy zaobserwować, każdego roku obiekty umiejscowione w tej lokalizacji przeżywają prawdziwe obłożenie. Dlaczego nie wykorzystać możliwości biznesu z takim potencjałem? Jeśli szukasz opcji na świetną działalność w pięknym miejscu, przemyśl propozycje polecaną przez Tomaszowskie Biuro Nieruchomości i przekształć dom z bali w kapitalnie prosperujące miejsce.

 

Sprawdź, jak może pomóc Ci dobry pośrednik

Jak więc najlepiej szukać miejsca na swój biznes? Zdecydowanie – przez agencję nieruchomości, posiadającą doradców wyspecjalizowanych w nieruchomościach komercyjnych i nie tylko. Wykwalifikowany pośrednik nieruchomości dysponuje wiedzą, dzięki której wybór odpowiedniej działki, domu bądź mieszkania będzie przyjemnością. Możemy mieć również pewność, że zapewni on bezpieczeństwo późniejszej transakcji. Zajmie się też wszystkimi kwestiami prawnymi i związanymi z nimi stosami dokumentów. Jeżeli wybierzemy kompetentnego agenta nieruchomości z pewnością zaoszczędzimy czas i pieniądze, które będziemy mogli potem wykorzystać na urządzanie wymarzonego miejsca na ziemi.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Tomaszowskie Biuro Nieruchomości

Matejki 5

Tomaszów Lubelski

503 120 130

 

Autor: Zuzanna Pańczyna, redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

ILE WART JEST MOJE MIESZKANIE ?

administrator 28 stycznia 2019

Ile mogę otrzymać za moją nieruchomość? To pewnie pierwsze i podstawowe pytanie jakie zadasz sobie zanim oferta trafi na rynek. Jak wycenić swoje mieszkanie? Innymi słowy, ile jest warte? A może uda się sprzedać drożej? Jak przygotować cenę żeby nie sprzedać mieszkania poniżej wartości? Cena warunkuje w dużej mierze ilość zapytań, jaka wpłynie pod naszym adresem od klientów zainteresowanych kupnem. Ustalenie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej ceny w obydwu przypadkach oznacza stratę finansową. Dowiedzmy się, co zrobić aby temu zapobiec.

 

Cena, wartość, szacowanie

Bardzo często ciężkim zadaniem przy sprzedaży własnego domu bądź mieszkania jest ustalenie ceny. Tym bardziej, jeśli właściciel nie miał wcześniej do czynienia ze sprzedażą na własną rękę, a rynek nieruchomości jest dla niego jedną wielką niewiadomą. Zanim wystawi się ofertę na sprzedaż do sieci, warto poświęcić sporo czasu na szacowanie wartości swojego lokum. Od czego zacząć?

Najlepiej od wirtualnej wycieczki po serwisach ogłoszeniowych, gdzie znajduje się skarbnica ogłoszeń podobnych do tego, które również lada dzień chcemy opublikować. To, jaka jest wartość nieruchomości, w bardzo dużym stopniu zależy od cen rynkowych – to rynek dyktuje nam pewne trendy, do których powinniśmy się dostosować. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, za jaką cenę sprzedawane są mieszkania podobne do naszego.

Portale ogłoszeniowe na pewno znacznie pomogą nam w określeniu ceny, jednak nie powinnyśmy się sugerować jedynie tym źródłem informacji. Według badań portalu bankier.pl negocjacje cenowe w pierwszym kwartale 2016 sięgały nawet 30-40% w stosunku do cen zamieszczonych w ofertach internetowych.

 

Lokalizacja

Na wycenę mieszkania własnościowego wpływa także jego lokalizacja. Im jest ona atrakcyjniejsza, tym jego wartość jest większa, potencjalny klient będzie w stanie zapłacić za nie więcej. Bliskość centrum, różnorodność okolicznych sklepów i obiektów użytku publicznego, ale też parków i terenów zielonych – wszystko to ma wpływ na cenę nieruchomości. Powinniśmy wziąć również pod uwagę metraż, rozkład pomieszczeń, piętro na którym znajduje się mieszkanie, stan budynku i samej nieruchomości. Ustalając cenę warto zadać sobie także pytanie: „kto chciałby tu zamieszkać” – czy to dobre mieszkanie dla singla, rodziny z dziećmi, czy studentów i zastanowić się, jak duża jest grupa potencjalnych klientów.

 

 

W sprawie wyceny zaufaj specjaliście

Wycena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych zadań w procesie sprzedaży. Musimy pamiętać, że bardzo łatwo ją zaniżyć lub odwrotnie, znacznie zawyżyć jej wartość. W obu tych przypadkach trudno będzie o klienta, więc planując sprzedaż warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Często stanowi on przecież główne kryterium poszukiwań dla kupujących.

Wielu z nas pewnie uznaje strategię „wystawię mieszkanie za bardzo wysoką cenę, a może ktoś się trafi” – która jest oczywiście kusząca, ale także bardzo ryzykowna. Jak pokazują badania pierwsze 6-8 tygodni na rynku są  kluczowe dla powodzenia sprzedaży. Po tym czasie znacząco spada zainteresowanie daną ofertą.

Jeśli nie chcemy szacować ceny naszego domu czy mieszkania samodzielnie – warto zasięgnąć opinii agenta nieruchomości. Pośrednik z doświadczeniem będzie potrafił bardziej precyzyjnie określić wartość naszych czterech ścian, a dodatkowo pomóc w promocji i skierowaniu oferty do klientów, których rzeczywiście może ona zainteresować.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz jaką może mieć wartość? Skontaktuj się z Tomaszowskim Biurem Nieruchomości, a my wycenimy Twoją nieruchomość! Zadzwoń już dziś – 503 120 130 lub odwiedź nasz oddział przy ulicy Matejki 5 w Tomaszowie Lubelskim.

 

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

BIURO NIERUCHOMOŚCI POMOŻE NIE TYLKO PRZY TRANSAKCJI

administrator 14 stycznia 2019

Myśląc o typowej agencji nieruchomości od razu wiadomo, co jest jej najważniejszym celem we współpracy z klientem. Dwie podstawowe usługi wchodzące w zakres jej działań to oczywiście pośrednictwo w sprzedaży i zakupie nieruchomości. Tomaszowskie Biuro Nieruchomości pomoże jednak nie tylko w tym, aby doprowadzić transakcję do końca. W czym jeszcze można liczyć na pomoc pośrednika?
Dobry pośrednik pomaga też po transakcji
Mimo iż do podstawowych zadań agenta należy pomoc w doprowadzeniu do transakcji w szybkim tempie i uzyskanie dobrej ceny, dobre biura nieruchomości nie pozostawiają klienta samemu sobie nawet na tym etapie, który wydaje się przecież tym końcowym w zakładanej na początku współpracy. W związku z tym, iż z każdym procesem sprzedaży lub kupna wiążą się kolejne istotne działania takie jak np. przeprowadzka, administracja nieruchomości czy zadbanie o certyfikaty energetyczne, dobrze jest mieć kogo spytać o najlepszych w danym mieście specjalistów, którzy w tym pomogą.
Tomaszowskie Biuro Nieruchomości posiada szeroką bazę nie tylko ofert nieruchomości na sprzedaż, ale i przedsiębiorstw, które nowym właścicielom domu czy mieszkania są niezastąpieni na etapie przeprowadzki czy remontu. Jeśli zatem potrzebna jest komuś dobra ekipa budowlana, firma elektroinstalacyjna czy organizująca przeprowadzki, można o nie spokojnie zapytać w biurze nieruchomości. Jest niemal pewnym to, że będą w stanie polecić nam kogoś sobie już znanego, kto dobrze zna się na swoim fachu.
Agent nieruchomości współpracujący ze swoimi klientami tak jak należy, jest nie tylko pomocną ręką przy samej transakcji, ale i przy wszystkich działaniach z nią związanych, które czekają nowego właściciela nieruchomości oraz sprzedającego.
Zapraszamy!
TOMASZOWSKIE BIURO NIERUCHOMOŚCI
UL. MATEJKI 5 TOMASZÓW LUBELSKI TEL. 503 120 130

Więcej

JAK WYGLĄDA PRACA AGENTA NIERUCHOMOŚCI

administrator

Transakcje związane z nieruchomościami można uznać za jedne z najważniejszych jakie zawieramy podczas całego naszego życia. Dotyczą one „produktów” mających ogromną wartość dla właściciela a przede wszystkim opiewają na naprawdę wysokie kwoty. Dlatego właśnie znalezienie odpowiedniego kupca czasami bywa trudniejsze niż się wydaje. Druga strona, poszukująca dla siebie wymarzonego kąta też nie robi tego pochopnie, a taka decyzja nie zostaje podjęta od razu. W obu przypadkach z pewnością pomóc może specjalista, jakim jest agent nieruchomości.

Zaufanie przede wszystkim
Pośrednik obrotu nieruchomościami to jeden z tych zawodów, który powinien cieszyć się zaufaniem społecznym. Klienci często powierzają mu przecież dorobek całego swojego życia, a na jego barki spada ogromna odpowiedzialność i zarazem chęć wykonania swojej pracy jak najlepiej. Mówi się, że świetny pośrednik jest nie tylko sprzedawcą domu, mieszkania czy lokalu, ale jednocześnie powiernikiem najbardziej poufnych danych – od finansowych przez rodzinne, a nawet zdrowotne. Nierzadko powody sprzedaży lub kupna nowej nieruchomości są bardzo zróżnicowane. Nieraz jest to zwykła chęć zmiany otoczenia, a czasami w grę wchodzą motywy osobiste, takie jak np. rozwód, choroba, problemy finansowe.

Codzienność agenta nieruchomości
Godziny spędzone za biurkiem, bieganie z teczką po mieście, dziesiątki telefonów. Tak wygląda praca agenta nieruchomości w świetle wszystkich towarzyszących jej stereotypów. A jakie to ma pokrycie z prawdą? Pośrednik w swojej pracy na pewno nie narzeka na nudę. Sam czas i miejsce wykonywanego przez niego zawodu wskazują na to, że każdy dzień jest dla niego bardzo intensywny. Oprócz wykonywania obowiązków za biurkiem, gdzie obsługuje klientów telefonicznie, udostępnia oferty za pośrednictwem Internetu i wyszukuje najlepsze propozycje na rynku, agent wykonuje pracę “w terenie”. Jest ona również oparta na kontaktach z klientami, a także prezentacjach nieruchomości czy wymierzaniu powierzchni domów, mieszkań i lokali, na które poszukuje potem kupców. Każdy przypadek jest nowym doświadczeniem, a każda sprzedaż innym rodzajem motywacji do próbowania nowych rozwiązań.
Czasy, w których agent nieruchomości korzystał z prymitywnych narzędzi i nie miał większego wpływu na sprzedaż nieruchomości, dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie pośrednicy korzystają z całego spektrum nowoczesnych rozwiązań, zapewniając jak najszybsze doprowadzenie do transakcji.

Etyka pośrednika
Agenci traktowani są jako eksperci w swojej dziedzinie. I słusznie. Raz zdobyta przez nich wiedza jest wciąż aktualizowana, a szkolenia z zakresu wyceny, prawa nieruchomości czy też negocjacji z klientami to niemal chleb powszedni dla każdego z nich. Aby rzetelnie doradzić swoim klientom pośrednicy muszą znać przepisy i tendencje rynkowe. Zmieniające się warunki na rynku czy też zagadnienia prawne nie mają zatem okazji, by umknąć jego uwadze. Stanowi to nie lada korzyść dla klienta, który mimo chęci sprzedaży lub kupna nieruchomości, nie ma w tej dziedzinie wystarczającej wiedzy.

Pomoc w każdym aspekcie
Bezpieczeństwo w transakcji, mniej czasochłonne poszukiwania, fachowe doradztwo, pomoc we wszelkich formalnościach -to jedne z licznych przykładów tego, co gwarantuje nam współpraca z agentem. W Polsce zawód ten zyskuje na popularności coraz bardziej, jednak jeszcze większa liczba osób, która podejmuje się działań na rynku nieruchomości na własną rękę, powinna przynajmniej spróbować powierzyć to zadanie specjaliście. Przekona się wówczas, że warto!

Rola agenta nieruchomości odgrywa duże znaczenie dla Klientów poszukujących idealnego miejsca do życia bądź prowadzenia biznesu oraz dla tych, którzy chcieliby sprzedać swoją nieruchomość bezpiecznie i profesjonalnie. Jest to człowiek solidny a przede wszystkim posiadający ogromną wiedzę i umiejętności. W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości pracują specjaliści, którzy z wielką chęcią udzielą pomocy oraz zajmą się Twoją nieruchomością.

 

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

POZNAJMY „MIESZKANIE NA START”

administrator 8 stycznia 2019

O co właściwie chodzi z Mieszkaniem na Start i kto może z niego skorzystać? Otóż jest to zupełnie nowy program dopłat do czynszu, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Dopłaty mają być udzielane do 15 lat i będą skierowane do rodzin z dziećmi, ludzi młodych, osób niepełnosprawnych i seniorów. Skorzystać z niego również będą mogły osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania, ale jednocześnie, wysokość ich zarobków wyklucza ubieganie się o lokal socjalny, czy też komunalny. Kierowany jest do tych odbiorców, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie uzyskać kredytu hipotecznego na swoje wymarzone “cztery kąty”. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

 

Dla kogo konkretnie? Dla każdego kto:

 • jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem przebywającym w Polsce na podstawie wskazanego w ustawie tytułu, np. w związku ze świadczeniem pracy,
 • jest najemcą mieszkania: oddanego do używania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą lub spółką gminną (mieszkania nowo utworzonego, mieszkania poddanego rewitalizacji),
 • kto wnioskuje o dopłatę dotyczącą mieszkania zasiedlonego po raz pierwszy od 12 miesięcy od zakończenia inwestycji,
 • posiada zdolność czynszową,
 • spełnia warunki dochodowe, majątkowe, a także związane z użytkowaniem mieszkania. Dochody wnioskodawcy muszą być na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup mieszkania na lokalnym rynku. Nie może być też właścicielem bądź współwłaścicielem innego mieszkania i musi zamieszkiwać mieszkanie objęte prawem dopłat,
 • zawarł umowę najmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminną (np. spełniając wymogi wskazane przez gminę, motywowane lokalną sytuacją mieszkaniową) lub naboru uzupełniającego przeprowadzonego przez wynajmującego.

Przede wszystkim liczy się dochód

To, czy w ogóle możemy starać się o takie dopłaty do czynszu, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, reguluje kryterium dochodowe, które zostały określone w umowie. W przypadku singla, próg ten określono na 60 proc. Ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli jest to suma 2,5 tys. zł. Wzrasta ona o 30 proc. za kolejnego członka gospodarstwa domowego. Przykładowo zatem, dla rodziny 2+2 maksymalny dochód na każdą osobę, wyniesie ok. 1,6 tys. zł.

 

Pierwszy krok: zawarcie umowy najmu lub umowy rezerwacyjnej.

Od czego zacząć? Nie zapominajmy, że organizatorem wypłat jest samorząd gminny. Dlatego jeżeli chcesz wziąć udział w programie Mieszkania na Start, najpierw powinieneś sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego listę gmin i wybrać pasującą lokalizację. Drugim krokiem musi być kontakt z wybraną gminą, żeby poznać szczegóły możliwego najmu.

Następnie składamy wniosek o zawarcie umowy najmu. Konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków wskazanych w uchwale danej rady gminy. Co dalej? Jeżeli w papierach wszystko się zgadza, wnioskujący powinien znaleźć się na liście kandydatów na najemców przekazanej wynajmującemu. I na końcu ostatnia, decydująca wytyczna, czyli dochód. Jeżeli spełniamy ustawowe wymogi w tym względzie, to wynajmujący poinformuje nas o warunkach, procedurze i terminie zawarcia umowy najmu lub umowy rezerwacyjnej.

 

Ile można dostać?

To na jakie dofinansowanie będą mogli liczyć uczestnicy programu uzależniono od dwóch czynników: liczby członków gospodarstwa domowego oraz lokalizacji wybranej nieruchomości. Wysokość dopłat będzie różna w zależności od tego, czy wynajmowane mieszkanie leży w mieście wojewódzkim, jego sąsiedztwie czy w dalekim od niego oddaleniu. Największe wsparcie finansowe otrzymają najemcy lokalów w miastach wojewódzkich.

Na tym nie koniec formalności. Kiedy już umowa na najem jest podpisana, trzeba w urzędzie gminy złożyć to, co najważniejsze, czyli wniosek o dopłatę do czynszu. Do niego trzeba dołączyć kopię zawartej umowy najmu oraz oświadczenia i zobowiązania wskazane w ustawie, w tym o liczbie osób w gospodarstwie domowym i wysokości dochodów. Urzędnik gminny ma prawo zweryfikować nasze dane lub wezwać wnioskującego do przedstawienia odpowiednich zaświadczeń.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma na decyzję miesiąc. Jeżeli dopłata do czynszu będzie przyznana, ten zostanie umniejszony o stosowną kwotę. Różnicę gmina przekaże bezpośrednio wynajmującemu.

Szacuje się, że w ramach programu powstanie kilkadziesiąt tysięcy nowych lokali. Program ma również zachęcić inwestorów do budowy mieszkań na wynajem. Trzymamy zatem kciuki za dalszy rozwój programu i rozpoczęcie działań.

Szukasz miejsca, w którym będziesz mógł zacząć nowy etap swojego życia? Odwiedź oddział Tomaszowskiego Biura Nieruchomości. Mamy dla Ciebie wiele ciekawych propozycji.

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

ROZWÓJ I KONTAKT – NA TO POSTAWILIŚMY W 2018 ROKU

administrator 14 grudnia 2018

Koniec grudnia jest czasem planów na kolejny rok, a także podsumowań poprzedniego. Wtedy zazwyczaj stawiamy sobie nowe, ambitne cele oraz wyliczamy nasze sukcesy, które osiągnęliśmy w trakcie trwania całego roku. W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości naszym głównym celem jest zapewnianie Państwu jak najlepszej obsługi podczas sprzedaży, zakupu czy wynajmu nieruchomości, oraz pomoc w rozwiewaniu jakichkolwiek wątpliwości związanych z tymi tematami.

 

Pierwszy kontakt

Zaobserwowaliśmy ogromny wzrost ilości klientów oraz liczby transakcji, które obsłużyliśmy w roku 2018. To dowodzi, że rozwój i ciężka praca zostały docenione przez uczestników rynku nieruchomości. Obsłużyliśmy też o 18% klientów więcej niż w roku ubiegłym! Nie byłoby to możliwe bez ciągłej weryfikacji postępów i pracy nawet nad najmniejszymi aspektami każdego z celów. Czy na tym poprzestaniemy? Z pewnością nie. Mamy ambitne plany nie tylko na nadchodzący rok, ale i najbliższe lata.

Potęga Facebooka

Poza standardową formą kontaktu telefonicznego i mailowego, zachęcamy także do odwiedzenia naszego prężnie działającego profilu na Facebooku (tutaj). Tam możecie zarówno zapoznać się z ciekawymi ofertami naszego biura, jak i poznać nas nieco bliżej. W tym miejscu dzielimy się z Wami także ciekawymi artykułami oraz nowinkami z rynku nieruchomości. A jeśli mowa o artykułach, przede wszystkim powinniśmy nawiązać do bloga, który jest kolejną formą kontaktu.

Nowiny i porady – znajdziesz u nas na blogu!

Ogrom naszych przemyśleń, pomysłów i dobrych rad postanowiliśmy zebrać w jedno – naszego bloga, który dzięki Wam wspaniale rozwija się w miarę upływu czasu. Koniecznie musicie odwiedzać to miejsce częściej, jeśli lubicie od czasu do czasu zrelaksować się czytając ciekawostki związane z rynkiem nieruchomości. Raz na tydzień wypuszczamy dla Was różnego rodzaju wpisy. Piszemy dla przykładu o naszych najciekawszych ofertach, kwestiach finansowania nieruchomości, problemach prawnych bądź ciekawych lokalizacjach. Kontakt z naszymi Klientami jest dla nas bardzo ważny. Dzięki niemu budujemy relacje i zaufanie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że grono czytelników rośnie z dnia na dzień. Mamy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Rynek nieruchomości jest tematem, który nigdy się nie kończy. 

Kompletność ogłoszeń oraz siła pozycji w Google

Doskonale wiemy, że kompletny, konkretny i rzetelny opis nieruchomości buduje zaufanie do oferty. Z zebranych przez nas danych wynika, że na ogłoszeniach kompletnych spędzają oni o 15 procent więcej czasu niż na niekompletnych. Nasze wyniki dotyczące zaangażowania użytkowników, czyli jakościowej interakcji z ofertami są bardziej niż zadowalające. Swoją pozycję na rynku budujemy w oparciu o najefektywniejsze źródła ruchu. Możemy dla przykładu pochwalić się bardzo silną pozycją w jednej z największych wyszukiwarek – Google.

Droga do miejsca, w którym jesteśmy dziś, wiedzie od punktu, w którym przeanalizowaliśmy nasze kompetencje, określiliśmy kim chcemy być – dla naszych Klientów, ale też dla samych siebie. Efektem było opracowanie strategii działania, która pozwoliła nam bardziej odważnie działać na rynku i „stanąć w blokach” z konkurentami.

Stawiamy na rozwój, szybki i profesjonalny kontakt oraz obsługę na najwyższym poziomie, dlatego właśnie z roku na rok udaje nam się być jeszcze bliżej naszych klientów.

Bardzo cieszymy się z tego, że jesteście z nami oraz jesteśmy dumni, że zaufało nam tylu Klientów.

Życzymy Wam pięknego roku 2019, pełnego sukcesów, radości, a także realizacji planów.

Tomaszowskie Biuro Nieruchomości

Więcej

CAŁOROCZNE DOMY DREWNIANE – W ZGODZIE Z NATURĄ I TRENDAMI

administrator 6 grudnia 2018

Domy drewniane są coraz częściej poszukiwane przez osoby decydujące się na nową inwestycję. Argumentów na korzyść technologii szkieletowej jest bardzo wiele. Użytkownicy doceniają niepowtarzalny klimat drewnianych domów, szybkość ich budowy, a także innowacyjne sposoby wykończenia, zapewniające doskonałą odporność na warunki atmosferyczne oraz korzystny mikroklimat wewnątrz. Nie bez znaczenia jest znaczna ilość interesujących projektów.

 

Energooszczędny dom drewniany

Budynek z drewna jest idealnym przykładem zdrowego domu energooszczędnego. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość osiągnięcia dobrych parametrów termicznych przy niewielkiej grubości ścian. W domu z drewna ogrzewane jest powietrze, a nie ściany. Dzięki temu można łatwo regulować temperaturę. Zaledwie dwie godziny są potrzebne, aby podnieść temperaturę pomieszczeń z 8 do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany przy takich parametrach nagrzeje się dopiero po 48 godzinach. Dzięki wykorzystaniu tej prawidłowości i grzaniu tylko, gdy jesteśmy w domu, koszty ogrzewania możemy zmniejszyć średnio o 30-50%.

 

Szkielet w domu drewnianym – niskie koszty budowy

Jedną ze znanych technologii drewnianego budownictwa energooszczędnego są popularne w Kanadzie i Skandynawii (i coraz częściej również u nas!) budynki o konstrukcji szkieletowej. Technika ta opiera się na drewnianej konstrukcji wypełnionej warstwą materiału izolacyjnego, najczęściej wełny mineralnej. Zaletą tej technologii jest krótki czas realizacji (ok. 3 miesięcy), oraz suchy montaż, pozwalający na prowadzenie prac zimą bez przerw technologicznych. Całość konstrukcji jest stosunkowo lekka, co pozwala zmniejszyć wielkość i nośność fundamentów, a tym samym ograniczyć koszty. Również modernizacja i przebudowa domu drewnianego nie stwarza większych problemów.

 

Niepowtarzalny charakter domów z bali

Choć domy z bali mogą kojarzyć nam się z typowo „wiejskimi” zabudowaniami, tak naprawdę mamy pełną dowolność w kwestii wyboru projektu, kształtu bryły czy dodatkowych detali. Domy z bali są bardzo demokratyczne i nie dyskryminują żadnego z architektonicznych styli. Budulcem musi być drewno dobrej jakości – sosna, jodła, świerk, a to oznacza wysokie koszty. Czas budowy jest dość krótki, ale każdy etap wymaga dużej precyzji. Złe, niedokładne wykonanie grozi usterkami, które dość szybko wychodzą na jaw. Konstrukcje z bali regulują wilgotność, a wnętrze wolno się wychładza. Dlatego w drewnianym domu zawsze wydaje się, że jest cieplej niż w betonowym. Bale to rozwiązanie na lata, o ile zadbamy o konserwację.

Zapoznaj się z naszą ofertą atrakcyjnego domu z bali w Pasiekach (sprawdź)

Sosnowe Zacisze – miejsce idealne pod Twoją inwestycję

Poszukiwanie odpowiedniego miejsca do życia to niełatwa sprawa, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie zarówno bliskość pełnej atrakcji dużej aglomeracji, jak i kameralność oraz ciszę małego miasteczka. Jednak nie ma powodu do zmartwień, zawsze można znaleźć złoty środek. Jest nim Sosnowe Zacisze. Ta niezwykle urodziwa okolica, z dnia na dzień staje się coraz bardziej docenianą podmiejską lokalizacją. Potwierdza to ilość inwestycji budowlanych, które powstały tam w ostatnim czasie. Poniżej przedstawiamy wciąż budujący się projekt domu z drewna.

Dom drewniany zbudowany w tej samej cenie co dom murowany jest cieplejszy, bardziej cichy i gwarantuje zdrowy mikroklimat. Zbudowane zgodnie ze sztuką domy drewniane są ognioodporne i nie poddają się upływowi czasu. Klienci Tomaszowskiego Biura Nieruchomości chwalą sobie mieszkanie w drewnianych domach, a zapytani jaki dom wybraliby do mieszkania dom drewniany czy dom murowany twierdzą, że nigdy nie wyprowadziliby się ze swojego energooszczędnego domu drewnianego.

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej

NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE PRZY WYBORZE DZIAŁKI

administrator 29 listopada 2018

Myślisz o zakupie działki, na której wybudujesz swój wymarzony dom? Jak najszybciej powinieneś zapoznać się z paroma bardzo istotnymi punktami na liście rzeczy do sprawdzenia. Dla większości laików taka inwestycja jak zakup nieruchomości gruntowej oraz budowa domu jest naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia. Na szczęście w Tomaszowskim Biurze Nieruchomości zawsze dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym klientom w trudnych wyborach.

 

Najpierw działka następnie dom

Bardzo często przed podjęciem działań w kierunku zakupu gruntu i rozpoczęcia budowy, mamy już w głowie obraz swojego przyszłego domu. Niektórzy tworzą gotowe projekty przed wyborem ziemi. I tu mogą zacząć się schody. Działki mają swoje parametry i nie każda działka będzie nadawała się pod nasz wymarzony budynek. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu gruntu, należy dopasować budynek pod jego właściwości. W momencie, gdy dopiero poszukujemy ziemi, przemyślmy dobrze, jakiego domu oczekujemy i szukajmy miejsca, w którym będziemy w stanie zrealizować największą ilość naszych n planów względem budynku.

Przeglądając działki, pamiętajmy aby przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, na którym miałby stanąć nasz przyszły dom. W profesjonalnym sprawdzeniu jakości terenu na pewno pomoże nam geolog. Warto sprawdzić stan gruntu, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze i czas np. w przypadku chęci wykonania podpiwniczenia.

 

Media

Niewątpliwie kolejną bardzo ważną kwestią jest uzbrojenie, czyli dostęp do mediów i ich odległość od działki. Jeżeli znajdują się daleko od naszego gruntu, z pewnością podniesie nam to koszty inwestycji, a takie koszty rosną wraz z odległością. Jednak największe straty dla naszego portfela wciąż generują wodociągi i sieć kanalizacyjna. W sprawdzeniu istotnych informacji z pewnością pomoże doświadczony pośrednik, jednak warto być zorientowanym w podstawowych kwestiach.

 

Dojazd

Pierwszym co powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy nasza wymarzona działka posiada drogę dojazdową, a jeśli tak – w jakim jest stanie. Istotną kwestią jest też informacja o tym, do kogo należy droga – czy jest ona publiczna czy zostaje w posiadaniu osoby prywatnej. W drugim wypadku należy zainteresować się sformalizowaniem możliwości korzystania z niej z właścicielem. Najlepszą inwestycją będzie kupno ziemi z bezpośrednim dojazdem do drogi publicznej.

Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z księgą wieczystą gruntu oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy na wybranej ziemi nie ma żadnych obciążeń, oraz jakie plany ma najbliższy urząd względem wybranej okolicy.

 

WŁASNA DZIAŁKA POD MIASTEM – DLACZEGO WARTO?

Z roku na rok zaobserwować można coraz więcej amatorów relaksu na świeżym powietrzu, korzystających z promieni słonecznych. Tu i ówdzie podsłuchać można także wypowiadane rozmarzonym głosem zdania o tym, „jak fajnie byłoby mieć swoją własną działkę, najlepiej gdzieś w lesie”. W takich momentach, przychodzi do głowy najbardziej słuszne rozwiązanie i kierunek – działka w Rabinówce. Można tam znaleźć istne perełki.

To miejsce idealne dla poszukiwaczy spokoju, odpoczynku na łonie natury i ciszy. Dla wszystkich marzących o ucieczce od zgiełku miasta – Rabinówka sprawdzi się idealnie. Bliskość zielonych terenów również wpłynie pozytywie na nastrój właściciela działki. Idealna propozycja dla osób poszukujących azylu, w którym „naładują baterie” na kolejne stresujące dni w pracy.

Zapoznaj się z naszą wyjątkową ofertą działek w Rabinówce (szczegóły tutaj)

 

Poniżej przedstawię kilka argumentów, dzięki którym przekonasz się, że wybór działki poza miastem jest naprawdę dobrym pomysłem.

 

 1. Czyste powietrze i otoczenie zieleni – to chyba główny argument, który przychodzi do głowy na myśl o miejscu otoczonym drzewami i krzewami. Całkiem słusznie, gdyż nie można mieć do tego żadnych zastrzeżeń. Przedmieścia charakteryzują się nieskażonym powietrzem i możliwością wypoczynku na łonie natury. Nie trzeba w tym celu wynajmować kwatery z dala od miasta, żeby choć na chwilę uciec od miejskiego chaosu.
 2. Stosunkowo niskie ceny nieruchomości – to właśnie argument cenowy w sporej mierze ma wpływ na migracje społeczne na przedmieścia. Czasami w małej miejscowości można kupić bardzo duży i przestronny dom z ogrodem w cenie mieszkania w bloku. Dla wielbicieli takich miejsc wybór między dwiema opcjami w tej samej cenie jest pewnie oczywisty.
 3. Więcej ciszy i spokoju – nie ma nic bardziej relaksującego niż odpoczynek po ciężkim dniu w kameralnym otoczeniu i z dala od obowiązków. Dom pod miastem sprzyja wytchnieniu i daje możliwość regeneracji.
 4. Przyjazne sąsiedztwo – przyjazne sąsiedztwo w małych miejscowościach zazwyczaj dobrze się zna i pomaga w potrzebie. Wielu uważa to za ogromny plus i przyjemnością integruje się z osobami mieszkającymi tuż obok nich.

 

Nie każdy musi znać się na wszystkich kwestiach związanych z zakupem działek. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych pośredników. W Tomaszowskim Biurze Nieruchomości pomagamy Klientom sprawdzić ziemię pod każdym kątem. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu działki do nas, z pewnością staniemy wysokości zadania aby pomóc każdemu w wyborze idealnej nieruchomości.

Autor: Zuzanna Pańczyna , redaktorka bloga Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Więcej